Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez związanych z nim tradycji. Należą do nich: jasełka, pasterka, pierwsza gwiazdka, kolędy, wolne miejsce przy stole, wigilijne potrawy.

Tradycją naszej szkoły jest RODZINNE KOLĘDOWANIE. Od wielu lat uczniowie, nauczyciele, rodzice i dziadkowie wspólnie celebrują bożonarodzeniowe zwyczaje. 22 grudnia 2022 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły dopisała wyjątkowa frekwencja. Licznie przybyli rodzice i dziadkowie, by uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Gościem specjalnym była – Pani mgr Joanna Gruchlik – starszy wizytator KO w Bydgoszczy. Kolędowanie rozpoczął wzruszającym występem pan Michał Dawidko, nauczyciel muzyki, artysta. Wprowadził obecnych w przedświąteczny nastrój. Przy świątecznym stole zasiedli: Pani Joanna Gruchlik, Pani Dyrektor Anna Karaś i rodzice uczniów klas ósmych, którzy wcielili się w narratorów jasełek. Wspólnie z uczniami zaśpiewano następujące kolędy i piosenki o tematyce świątecznej: „ Jest taki dzień”, „Archanioł Boży Gabryjel”, „Cicha noc”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Przedszkolaki emocjonująco zaprezentowały pieśń „Stała pod śniegiem panna zielona”. Kolędę dla nieobecnych przedstawiła uczennica klasy 8d – Pola Mierzwicka. Zabrzmiały też dźwięki piosenki „ Świeć gwiazdeczko mała świeć”. Kolędy były tłem dla odbywającego się przedstawienia. Jasełka z udziałem uczniów naszej szkoły przypomniały ten radosny czas, od momentu wysłania przez Boga posła do miasta Nazaret, do narodzin Jezusa. Były wszystkie kluczowe momenty: Józef i Maryja idący do stajenki, pasterze udający się do szopki, była choinka, symboliczna Wigilia, pierwsza gwiazdka nawiązująca do Gwiazdy Betlejemskiej i oznaczająca narodziny Jezusa. Trzej Królowie zostali przywitani kolędą „Mędrcy świata”. Pani Beata Szczepankiewicz zaprosiła wszystkich zebranych do wspólnego zaśpiewania kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Na koniec przemówiła Pani Dyrektor Anna Karaś, życząc wszystkim  spokojnych i dobrych świąt. Gdy wydawało się, że to już koniec, nieoczekiwanie pojawił się Mikołaj…Po skończonej wieczerzy wigilijnej następuje czas na wzajemne obdarowywanie się świątecznymi prezentami. Najskromniejszy nawet upominek posiada wartość wyjątkową, stając się symbolem łączącej ludzi miłości i przyjaźni. Słodycze od Rady Rodziców dla dzieci były miłą niespodzianką.

Skip to content