Klasy siódme omawiały drugą część „Dziadów” Adama Mickiewicza. Termin nie był przypadkowy – dziady to obrzęd, który tradycyjnie urządzano w nocy z 31 października na 1 listopada. Uczniowie zostali zaproszeni do sali z zasłoniętymi roletami, rozjaśnionej tylko świecami. Siedzieli na sianie. Przeczytali tekst „Dziadów” z podziałem na role wykonując niektóre opisane w dramacie czynności, na przykład spalenie kądzieli (pęku włókien), rozdanie ziarenek gorczycy, przepędzanie duchów. Druga część „Dziadów” to krótki utwór, więc udało się go przeczytać w całości. Mamy nadzieję, że ta ważna lektura zostanie dzięki temu lepiej zrozumiana, bo oprócz trudnego tekstu w pamięci pozostanie zapach gorącego wosku, kłucie słomy i bohaterka utworu jako przystrojona w wianek koleżanka z ławki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii!

Skip to content