Narodowe Święto Niepodległości w SP6

#Szkoła Do Hymnu

Narodowe Święto Niepodległości jest dla naszej szkoły dniem wyjątkowym. Obchody rozpoczęliśmy już na początku listopada cyklem zajęć edukacyjnych propagujących historię tego święta, upamiętniających bohaterów narodowych. Obejrzeliśmy archiwalne materiały filmowe, poznaliśmy i śpiewaliśmy polskie pieśni patriotyczne, dyskutowaliśmy o współczesnym patriotyzmie. Przygotowywaliśmy się do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.

Tradycją naszej szkoły jest Przegląd Pieśni Patriotycznych w wykonaniu dzieci z klas 1 – 3. W tym roku wybrano następujące utwory: „Przybyli ułani”, „Nasza najpiękniejsza”, „Morze, nasze morze”,  „Dziewczyna z granatem”, „Ułani, ułani”. Jesteśmy pod wrażeniem wrażliwości muzycznej i umiejętności naszych młodych uczniów. Ich interpretacja pieśni była pełna ekspresji i emocji.Każdy występ miał interesującą choreografię.

W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie klas 4 – 8 wzięli udział w międzyklasowym konkursie historycznym dotyczącym odzyskania niepodległości przez Polskę. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą znajomością wydarzeń związanych z tematem konkursu. Podczas uroczystej akademii zwycięskie drużyny otrzymały nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski.

10 listopada 2022 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej wyjątkowy charakter podkreśliły galowe stroje uczniów i dekoracje. Uczestnicy uroczystości – uczniowie klas 4 – 8 byli podekscytowani udziałem w kolejnej edycji akcji „Szkoła do hymnu”. Część artystyczna apelu składała się z wierszy finalistów ogólnopolskiego konkursu poetyckiego pt. „Myśmy wciąż do Niepodległej szli”. Utwory nastolatków były oryginalne, odzwierciedlały pojęcie współczesnego patriotyzmu młodego pokolenia. Uczniowie zamknęli w pięknych słowach swoje rozumienie Ojczyzny. Dowiedzieliśmy się, co oznaczają dla młodych ludzi, żyjących w XXI wieku słowa: ojczyzna, niepodległość, bohaterowie.

Niektóre frazy głęboko zapadły w pamięć:

„Kiedy listopad płacze,

zamykam oczy,

by lepiej zobaczyć i poczuć, czym jest Niepodległość.

Dzwonek.

Spadam na ziemię.

Wolna otwieram oczy”.

Wzruszyły nas te słowa :

„Ja się Ciebie Ojczyzno moja

Nie wyrzeknę za żadne skarby!

Młody jestem, to uczyć się będę

Nie umiem jeszcze walczyć…”

Inny wiersz  młodego poety rozprawia o tym, jak w dzisiejszym świecie poradzić sobie z tradycją, przeszłością i historią. Dobitna puenta skłania do refleksji:

„Pamiętam, doceniam dziękuję,

Za Niepodległą – mój kraj”.

Okazuje się, że miłość do ojczyzny jest głęboka, to miłość, bez granic, na zawsze:

„Bo Ty jesteś dla mnie jak święta,

Ojczyzno najmilsza, kochana…”

Pamięć o bohaterach pobudza do przemyśleń o sztafecie pokoleń:

„Nocny cmentarz płonie

Zniczami w kolorach wspomnień (…)

dla mnie

dla ciebie

dla nas

teraz my

Idźmy”

Kulminacyjnym punktem akademii było wspólne odśpiewanie przez zebranych w sali gimnastycznej 4 zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Do śpiewania hymnu w tym samym czasie dołączyli uczniowie klas 1 – 3, zebrani w udekorowanym holu. We wspólne odśpiewanie zaangażowane były również dzieci z przedszkola. Wszyscy uczniowie SP 6 wykazali się pełną znajomością całego tekstu. Szczególnie rzewne i wzruszające było wykonanie hymnu przez najmłodsze dzieci.

Warto wspomnieć o sportowym akcencie obchodów Święta Niepodległości. Jak co roku nasza szkoła bierze udział w Mistrzostwach Torunia w Biegach Sztafetowych z okazji Święta Niepodległości. Tegoroczny sukces to zwycięstwo w kategorii chłopców klasy 7 – 8.

 

Skip to content